• Gündem
 • Spor
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Magazin
 • Aktüel
 • Yaşam
 • Asayiş
 • Video
 • İlçeler
 • 3.Sayfa
 • Medya
 • Sağlık
 • Eğitim
 • Kültür-Sanat
 • Turizm-Tarih
 • Borsa
 • Teknoloji
 • Resmi İlanlar
 • Seri İlanlar
 • Sosyal İlanlar
 • Urfa Rehberi
 • Oteller
 • Restoranlar
 • Kültürel Etkinlikler
 • Sinema
 • Tiyatro
 • Konserler
 • Sergiler
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Linkler


 
  
Remzi Mızrak  -  Exlibris
URFA VE İLÇELERİNİN TARİH BOYUNCA ALDIĞI İSİMLER
        

Coğrafi adlandırma; bir coğrafi objeyi (dağ, vadi, şehir vb.), bir bölgeyi diğerlerinden ayırmak için yapılan, belli bir etimoloji ve fonetik içeren bildirimlerdir. Coğrafi isimler veya coğrafi adlandırma faaliyeti geniş bir zaman dilimi içinde ortaya çıkar ve yüzyıllar boyunca yaşar. Bir coğrafi birime verilen isimler, o bölgede daha sonra yaşayacak olan kültürlerden etkilenir kısmen veya tamamen değişikliği uğrayarak bugüne kadar gelirler. Bir coğrafi bölge ismi ne kadar çok değişikliğe uğramışsa bu, aynı zamanda o bölgede birçok kültürün yaşamış olmasının da göstergesidir.
Coğrafi isimlendirmenin tarihsel araştırmalarda önem arz etmesi ve bol veri içermesi nedeniyle, Urfa'yla ilgili yapılmış hemen hemen her konudaki araştırma ve inceleme yazılarında isimlerin yer aldığı bir bölüm mutlaka bulunmaktadır. Makaleyi veya çalışmayı yapan kişi ileri sürdüğü fikirleri kuvvetlendirmek için isimleri referans olarak göstermiş ve çalışmasında az veya çok olarak yer vermiştir.

Birçok kültüre kaynaklık etmiş, birçoğunun da geçiş ve gelişme noktasında yer almış olan Urfa şehri tarih boyunca aldığı isimler açısından da zengindir. Önemli birer veri kaynağı olan Urfa isimlerinin bir kısmı unutulmuş bir kısmı değişikliğe uğramış, bir kısmı da hiç bozulmadan bu güne kadar gelebilmiştir. Çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılan urfa isimlerinin çeşitliliği ve farklılıkları bu coğrafyada yaşayan kültürlerin ne kadar çok olduğunu kanıtlayan önemli verilerdir. Çeşitli dönemlerde değişik kültürler tarafından kullanılan Urfa ve ilçelerinin isimleri şunlar olmuştur.

URFA: Antiokheia Epi Kalliroi/ Kallirue, Edes, Edessa, Edyssa, Reha, Ruha, El-Ruha, Er-Ruha Roha, Rohas, Ruhua, Roais, Rothasia, Ru'ua, Orhai, Urhay ,Orha ,Orfe ,Urhi ,Ursu ,Urussa, Urschu, Urcastum, Ur-Keldani, Rhages, Rachab, Osrhoene ,Osroene ,Orroene ,Orroes, Orroe, Orchoe, Orroei, Orroenoi, Orhoen, Orrhos, Orrpei, Erech, Arach, Callihoe Antioch, Khurri, Hurri, Diyar-I Mudar, Khanigalbet,Yetesya, Callirrhoen, Justinopolis, , Hur Memleketleri,Beth Urhaye, Hate ülkesi..

AKÇAKALE: Tel Ebyad, Tell-All Abyaz,

BİRECİK: Apame ,Apamea, Apamea Zeugma, Beer, Bira, Bire, Bireh, Birsa, Biria, Birtha, Birta, Birt, Bir, Bi'rül Fırat, Biret'ül Fırat,El Bire ,Kal'ei Beyza, Kal'ei Beyda, Kal'at Al Muzik , Bridgek ,Kar-şulmanu-Aşarid, Claidipolis, Baracık , Belecik, Makedonopolis.

BOZOVA: Asuraniau, Tormenapa, Tel-Hüvek, Yaylak, Bozabad, Bozkent, Hüvek, Hübek.

CEYLANPINAR: Waşşuganni, Res Ül Ayn, Ras El Ayn, Riş'eyna, Reş'ayna, Resaina, Resain, Rhesaina, Ayn El-Varda, Funduk El Ras, Theodosiupolis, Ayn Ül Verde, Ayn-i Varde.

HALFETİ: şitamrat, Urima, Kal'a Rhomeyta, Hesna Dhe Romaye, Kal'at-Ül Rum, Ekamia, Romaion Koyla, Kal'at-Ül Müslimin, Urumgala, Hromkley, Klayhoromakan, Hromgla, Kala-ı Rum, Dar-ı Rum.

HARRAN:Haran, Ha-Ra-An-Ki, Ha-Ra-Na, Ha-Ra-An,Ha-ar-ra-nimki , Ha-ra-nimki ,Harranumm ,URU.SA.KASKAL, KURURUhar-ra-na-az, KURURUhar-ra-na , KASKAL, KASKAL-AJA, URU KASKALki ,Hellenopolis, ı-Na-Haar-An, ı-Ha-Na-Na/An, Uru-Ki-Kaskal Al- Harran, Aran, Harranu, Karrai, Kara, Karras, Karrais, ,Arran, Karrhai, Kharran, Carhae, Carhai, Caruhae, Charrae, Carris, Carrhae, Carya, Charras, Harranva, Altınbaşak.

HİLVAN: Karacurun.

SİVEREK: Süverek, As Suvayda, Sevaverak, Severak, Sebaberak, Sevavorah, Surk, Serrek, Sibabarka, Sıklıs, Senn, Severags, Kankalesi, Samkat, Sabukt, Süveyda, Suveria.

SURUÇ:Anthemusia, Batna, Batnae, Batnai, Batnan, Saruç, Seruc, Seruç Seruğ, Sıruç, Sororgia, Surucek, Tepartip,

VİRANŞEHİR:Tela, Tila, Tilli, Tella, Tılmuz, Thelmuzen, Tel Muzin, Tell Mevzen, Tell Mavzlass, Tella De Mavzelat, Gedbel Heder, Medinet'ül Hadra, Maximilanopolis, Konstantina, Constantia, Örenşehir, Antoninopolis, Müvezzer.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları URFAHIZMET.COM'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın

 Yorum Yapın
Suruç lu hame
13.08.2018 11:26:58
Surucun İsmine Pirsus Diyen Gerizekalı Terim Bilmez Gerizekalılara Duyurulur Suruç Tarihinde Hiçbirzaman Pirsus(Meyankökü) Adı Almadı Pirsus İsmini İcat Eden Ve O İsmi Suruca Layık Gören Gerizekalıdır Cahildir. K.Yıkamayı Bilmeyenler Tarih Profösörü Olmuş Suruçta
Hilvan
29.08.2014 12:02:04
Hilvan Cırna Reş (Karacurun) Kürtçe'de Cırna Reş Derler. Eskiden Beri... Kürtçe Olduğu İçin Mi Sansür Uyguladınız?
Seyhmus Ceylan
23.08.2014 15:33:25
Ruha İsmi M.S. 48 Yilida Kudus Civarindan Gelip Harana Yerlesen Sabiiler Tarafindan Verilmistir.Sabiilerin İnancina Göre Aydilik Ve Karanlik Ruhlari Vardi.Karanlik Ruhun İsmi Ruha İdi Ve Urfaya Yerlesmisti.Sabiiler Bu Ruhtan Korkar Ve Cekinirlerdi.Onun İcin Urfaya Gitmekten Cekinirlerdi.
Seyhmus Ceylan
23.08.2014 15:26:45
Urfa Adinin Anlami Guzelsehir Anlnaminda Alup Sumerceden Gelmektedir.Ur = Sehir. Fa = Guzel Anlaminda Olup Sehirguzel Veya Guzelsehir Anlamini Tasir.
Seyhmus Ceylan
23.08.2014 15:22:32
Ceylanpinar İsmini; Demiryolunu Yapan Alman Muhedizi Takmistir.Yapilan Her Yeni Tren İstasyonuna Yeni Ad Veridi.Bölgede Cylanlarin Bol Olusu Ve Habur İrmaginda Su İctikleri İcin Alman Muhendizi Ceylanpinar İsmini Uygun Bulmus.Kurtce Adi İse Serêkanyê Dir.
Seyhmus Ceylan
23.08.2014 15:14:29
Suruc İsmi; Surye,Suryani,Asuri, Surgic (Mardinde Bir Asret İsmi Ve Berdan Mardini Asiretin Aga Cocugudur.)Antakyadan Baslayan Ve Urfadan Gecen Ve Mardin Uzerinden Zagros Daglarila Birlesen Dag Seridine Sur Yani Kale Divari Denmistir.Bu Divarin Altinda Kalan Ulkeye Surya,Halkina Da Suryani Denmistir.
feridun şahin
13.08.2014 13:54:52
Sayın Exlibris.1960'Ların Sonunda Ben Henüz Türkçe Ögrenmemiş Bir Çoçukken Köyümüzde Herkes''ordi''der Di.Kelimenin Etimolojik Yeri Nedir Doğrusu Ben De Bilmiyorum.Sanırım Benim Gibi Yaşı 50'Yi Aşmış Her Suruçlu Bunu Böyle Kullanmıştır.''Pirsus''halk Arasında Hiç Kullanılmaz,Hatta Bilinmezdi.Doğaldır..Zira 100 Yıllık Bir Unuturma Evresinden Bir Kültürün Bilinmeyenleri İçinde Kaybolma Sürecine Girmiş Binlerce İsimden Biridir,Diye Düşünülebilir. Pirsus İsmi Daha Çok Kürt Siyasal Süreciyle Birlikte Bilinmeye Ve Kullanılmaya Başlanmıştır.İsim Daha Çok Siyasalmıdır,Etimolojik Midir Hususunda Doyurucu Bir Kaynağa Rastlamadığımı Söyleyebiliyorum.Neticede Benimsenmesi Esas Olandır.Saygılarımla..
Vatandaş
12.08.2014 10:02:36
Suruçlu Nickname Kullanan Provakatör Arkadaş. Eğer Arkadaş Resmen Atmışssa Sende Neden Resmen Doğrusunu Yazmıyorsun. Yazı Yazı Dolaşıp Saçmalamaya Ayırdığın Vakti Biraz Ciddiyete Ayırsan Milletin Kafasında Oluşmuş Suruçlu Tipinede Olumlu Bir Katkı Yaparsın Suuurrrruuçluuuuu...
Exlibris
12.08.2014 09:51:14
Feridun Bey Katkınız İçin Teşekkürler Ama Suruç İçin 'Ordi' İsmi Halk Arasında Kullanıldıysa Bile Ben Pek Bahsedildiğine Rastlamadım 'Pirsus' İsmide Halkın Kullandığı İsimlerde Biri Bu İsim Meyan Yetiştirilmesiyle Alakalı "Ordi" İsmiyle İlgili Daha Detay Bilgi Verirseniz Sevinirim..
feridun şahin
11.08.2014 10:09:09
Suruç Yöresinde Yaygın Olarak Ordi Kullanılırdı.Çoçukluğumun Suruc'unda Köydeyken Biz Hep ''Ordi''derdik.Halen De Kırsal Da Çoğunlukla Böyle Denildiğini Tahmin Ediyorum.Saygılarımla...
suruçlu
10.08.2014 15:57:32
Kardeş Kusura Bakma Ama Resmen Atmışsın
  Yazarın Önceki Yazıları
31.03.2017
14.02.2014
 
anasayfam yap
 


URFAHIZMET.COM © Tüm hakları saklıdır. Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Haberlere ve köşe yazılarına yapılan yorumların sorumluluğu yorum yapanlara aittir.
 
 
 
14.07.2020 23:01
Salı
 
 
 
Kullanıcı: Şifre:
 Beni Hatırla      Şifremi Unuttum