• Gündem
 • Spor
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Magazin
 • Aktüel
 • Yaşam
 • Asayiş
 • Video
 • İlçeler
 • 3.Sayfa
 • Medya
 • Sağlık
 • Eğitim
 • Kültür-Sanat
 • Turizm-Tarih
 • Borsa
 • Teknoloji
 • Resmi İlanlar
 • Seri İlanlar
 • Sosyal İlanlar
 • Urfa Rehberi
 • Oteller
 • Restoranlar
 • Kültürel Etkinlikler
 • Sinema
 • Tiyatro
 • Konserler
 • Sergiler
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Linkler


 
  
İbrahim OKUYAN  -  Sözün Özü
Buzul çağları
        

 

Dünya’nın İklim Dengesi son “Bir Milyon Yıl” içerisinde, Kuzey enlemlerinde ve dağlarda karların birikip yeniden Erimesine yol açacak şekilde “Sekiz” kez bozulup yeniden kuruldu.

Yağan kar, sıkışarak Buza dönüştü; Dağlardaki buzul dilleri ve buzul örtüleri oluşturdu.

On binlerce yıllık zaman sürecinde büyüyerek birkaç kilometre kalınlığa ulaşan buzullar, Avrupa ve ABD’nin ortalarına dek yayılarak yeryüzü üzerinde çeşitli aşınım ve birikim şekilleri oluşturdular. Her buzul dönemi ani bir biçimde sonlandı.

Buz örtüleri, birkaç bin yıl içinde hızla eriyerek yeniden bugünkü sınırlarına çekildiler.

Buzul dönemleri 70-80 bin yıllık bir süreç içinde giderek soğuyan bir iklim modeli yansıtıyor, Havanın en çok soğuduğu, Buzulların en kalın ve yaygın olduğu pik döneminde ise buzul arası dönem başlayarak buzul dönemi sona eriyor.

8-10 bin yıl gibi nispeten kısa süren buzul arası dönemde hava ısınıyor ve kıtaları işgal etmiş “2-3 bin metre” kalınlıktaki buzullar eriyerek tekrar kutuplardaki konumlarına çekiliyorlar.

 

Dünya Neden Buzul Çağlarına Giriyor?

 

Bilimsel araştırmalar, buzul dönemlerine astronomik Etkenlerin yol açtığını ortaya koymaktadır. Dünyanın yörüngesindeki uzun dönemli periyodik değişimlerle, Dönme eksenindeki eğikliğin artıp azalması şeklindeki daha Kısa devirli topaç hareketi, Mevsimlerin şiddetini etkileyerek buzulların genişleyip daralmasına yol açmaktadır.

Kısacası, Astronomik devirsellikler, Tetkik görevini yüklenmekte, Aradan buharlaşma ve yağış dengesi ile mevsim şiddeti değişmekte, Bu değişiklikler Okyanus-Atmosfer ilişkisini başka bir modele dönüştürmekte, Okyanus dolaşımı değişmekte, Böylece ısı dünya üzerinde farklı bir şekilde dağılmakta, Atmosferin özellikleri başkalaşmakta, İklim değişmekte ve sonuçta buzul örtüleri büyümekte ya da küçülmektedir.

 

Bu değişimlerin nedeni konusunda 30 kadar kuram bulunuyor. Ancak Peter Huybers ve Carl Wunsch isimli iki iklim bilimci sonuca yaklaşmış görünüyor.

Bu iki iklimbilimci, Tortullardaki kayıtlardan belirlenen son Yedi ısınma dönemini, Dünya’nın dönüş hareketiyle ilgili olarak daha önce belirlenmiş bulgularla karşılaştırmışlar.

Gezegenimizin dönüş ekseni, Yörünge düzlemine bir açı yapıyor, Ama bu açının değeri zaman içinde değişebiliyor. Eksen, 40.000 yıllık döngülerle birkaç derece oynuyor. Açı en yüksek değerine ulaştığında gezegenimizin üst enlemleri daha çok güneş ışığı alıyor ve buzlar eriyor.

Dünya’nın bir seri buzul çağları geçirmiş olduğu 19.asırdan beri bilinmektedir. Bu bilgi temel olarak jeolojik kaynaklıdır. Buzulların hareketiyle çizilmiş, sürüklenmiş ve parlatılmış kayalar, rüzgâr ve suların oluşturamadığı ve ancak uzun süre var olan buzullarla açıklanabilen yüzey şekilleri; Büyük kütleli buzulların oluşturduğu yataklar ve bu yataklarda kalan kum benzeri birikintiler; Üstelik tüm bu oluşumların katmanlar oluşturması, Dünya’nın bir seri buzul çağı geçirdiğini göstermiştir.

Bu oluşumlar Asya, Avrupa ve Amerika’nın kuzey enlemlerinde görünmektedir ve en eski katman, Dünya’nın “500 milyon yıl” kadar önce ilk etkin buzul çağını yaşadığını göstermektedir.

 

Buzul Çağlarında Dünya

 

Buzul devirlerinden sonuncusu yaklaşık “130 bin yıl” önce başlamış ve yaklaşık “14 bin yıl” önce sona ermiştir.

Buzul devirlerinde kutup bölgelerine yakın kuşaklar tamamen Buzul örtüsü altında kalıyorlardı. Örneğin Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada gibi ülkelerin tümü, İngiltere, Almanya, Polonya, Rusya ve USA gibi ülkelerin kuzey kesimleri kalınlığı kilometrelere varan buzullarla kaplanmışlardı.

Dünyamızda bu kadar büyük bir buzul örtüsü oluşması için elbette bir o kadar “Suyun Denizlerden Buharlaşması” ve dolayısıyla deniz seviyesinin de o oranda “Alçalması” gerekli.

Bu olay da aynen böyle olmuştur ve buzul devirlerinde dünyamızdaki deniz düzeyi, Günümüzden yaklaşık “130 metre” daha düşük bir seviyededir.

Deniz yüzeyinin yaklaşık 130 metre daha düşük olduğu bir dünyanın coğrafik görüntüsü de elbette yine çok farklıdır.

İngiltere ile Avrupa arasında ki Manş denizi kaybolmuştur ve İngiltere Avrupa’ya tamamen bitişiktir.

Asya ile Kuzey Amerika’yı ayıran “Bering Boğazı” geniş bir kara köprüsüne dönüşmüştür ve Asya ile Kuzey Amerika birbirleriyle tamamen bitişiktir (ve bu kara köprüsünden yaklaşık 20 bin yıl önceleri ilk insanlar Kuzey Amerika’ya geçmişlerdir, Daha öncesinde ise Amerika’da hiç insan bulunmamaktadır. Hâlbuki Asya, Avrupa ve Afrika’da, insanlar 2,5 milyon yıldan beri yaşamaktaydılar!).

Güneydoğu Asya bölgesindeki adalar arasındaki denizler yoktur ve tüm bu alan devasa bir ova gibidir; Avustralya ile Asya aralarındaki deniz seviyesinin düşük olması nedeniyle, Çok daha geniş bir yüzeye kavuşmuşlardır ve birbirlerine neredeyse değecek kadar yakın görünürler.

Basra Körfezi tamamen kara halindedir ve Arabistan bir yarımada değil, Asya’ya tamamen bitişiktir (aralarında sadece Dicle-Fırat ikilisinin yatağı vardır).

 

Böylesine değişik bir coğrafik görüntü sergileyen son buzul dönem süresince, Dünyamızın “yaşanılacak” yerleri de oldukça sınırlıdır; Çünkü buzul devirleri süresince dünyamızın ortalama sıcaklığı günümüze göre “10-15 derece” kadar daha düşüktür.

Bunun anlamı ise şudur; Buzul Devirlerinin Yaz Mevsimleri, Günümüzün Kara Kışına Denk Gelmektedir.

Dolayısıyla buzul devirleri süresince karalarda, “Hayat”‘ Ekvatora ve Deniz seviyesine yakın kuşaklarla sınırlıdır.

Ekvatordan uzaklaştıkça ve deniz seviyesinden yükseldikçe soğuk artacağından, Kar ve buz örtüsü de artar, Dolayısıyla yaşam koşulları gittikçe kısıtlanır.

 

Yeni Bir Buzul Çağı!

 

Son buzul dönemi günümüzden yaklaşık “18 bin yıl” önce pikine ulaşarak sona erdi ve dünyamız buzul arası döneme girerek yavaş yavaş ısınmaya başladı. Halen bu dönemin içindeyiz.

Eğer dünyamız doğal döngüsünü izlemiş olsaydı, Buzul arası dönemin bitmiş olması ve yavaş yavaş yeni bir Buzul dönemine girmesi, Yani havanın yavaş yavaş soğuması gerekirdi.

Ancak iklim verileri, iklimin giderek ısındığını ortaya koyuyor. Bu durumda, gelecekte yeni bir buzul dönemi görülmüyor, Tam tersine içinde yaşadığımız Buzul Arası Dönemin Uzadığı Ve Atmosferin ısısının da giderek arttığı kesinleşiyor.

Bunun nedeninin de son yüzyılda, İnsanoğlunun, Endüstrileşme sonucu atmosferde daha çok “Sera Gazı” salması Olarak gösteriliyor.

 

Zaten böyle bir durumda; Afrika dışında yaşayan insanların hayatlarını devam ettirmesi mümkün olamayacaktır.

 

Geçenlerde Japonya depreminden sonra eksenin bir miktar kaydığı açıklanmıştı.

 

Belki de oluşacak ciddi bir deprem sonucu tekrar yeni bir “Buzul Çağı” süreci başlayabilir.

 

Bizler ise bunları hiçte dert etmeyerek birbirimizi yemeye devam ediyoruz.

 

Saygılarımla.

 

İbrahim Halil Okuyan

İnşaat yüksek Mühendisi

14.Haziran.2011 İstanbul

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları URFAHIZMET.COM'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın

 Yorum Yapın
  Yazarın Önceki Yazıları
13.01.2021
18.09.2020
11.09.2020
11.09.2020
28.08.2020
 
anasayfam yap
 


URFAHIZMET.COM © Tüm hakları saklıdır. Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Haberlere ve köşe yazılarına yapılan yorumların sorumluluğu yorum yapanlara aittir.
 
 
 
28.01.2021 16:49
Perşembe
 
 
 
Kullanıcı: Şifre:
 Beni Hatırla      Şifremi Unuttum